Otrava alkoholom
Pri otrave alkoholom je nutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc
Otrava alkoholom vzniká v dôsledku vypitia nebezpečného množstva alkoholu. Môže mať smrteľné následky a aj v prípade prežitia pacienta môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu mozgu.
V prípade vypitia nadmerného množstva alkoholu sa spomaľuje dýchanie a do mozgu sa nedostáva dosť kyslíka. V snahe vysporiadať sa s dávkou alkoholu a nedostatkom kyslíka mozog vypne telesné funkcie, ktoré riadia dýchanie a srdcový tep. Ak k tomu dôjde, príslušná osoba môže zomrieť.
Obzvlášť nebezpečné je rýchle nadmerné pitie, pretože človek môže vypiť smrteľnú dávku alkoholu ešte predtým, ako stratí vedomie. Najlepšou voľbou je vždy piť striedmo a nezúčastniť sa pretekov v pití, kde sa alkohol konzumuje v nadmernom množstve alebo príliš rýchlo.
Otrava alkoholom je pravdepodobnejšia u neplnoletých alebo neskúsených konzumentov.
Otrava alkoholom sa najčastejšie spája s vypitím nadmerného množstva alkoholu v krátkom čase. Prečítajte si viac o nadmernom pití.
Varovné príznaky
Vybrané príznaky možnej otravy alkoholom:
-
Duševný zmätok
-
Otupenosť, bezvedomie, kóma
-
Zvracanie
-
Záchvaty
-
Pomalé alebo nepravidelné dýchanie (so zotrvaním medzi nadýchnutiami dlhšími ako osem sekúnd)
-
Premodralosť, poblednutosť alebo vlhká studená pokožka
-
Nízka telesná teplota
-
Silný zápach alkoholu
Osoba môže utrpieť otravu alkoholom aj bez niektorého z vyššie uvedených príznakov. Nikdy nenechajte dotyčného „aby sa z toho vyspal“ – táto chyba by sa mu mohla stať osudnou. Hladina alkoholu v krvi môže narastať aj potom, keď osoba upadne do bezvedomia. Ak máte podozrenie na otravu alkoholom, ihneď vyhľadajte rýchlu lekársku pomoc.