Opica

Ak vypijete príliš veľa, budete mať opicu. Čo sa vtedy deje vo vašom tele?

Bežnými prejavmi opice sú dehydratácia, bolesti hlavy, vyčerpanie, nútenie na zvracanie a podráždený žalúdok.

Alkohol sa vstrebáva prostredníctvom žalúdka, kde dráždi žalúdočné steny. Podporuje tiež tvorbu kyseliny soľnej vo vnútri žalúdka. Telo sa snaží vzniknuté jedovaté látky vylúčiť, napríklad zvracaním.

Alkohol tiež bráni tvorbe antidiuretického hormónu (ADH, vazopresín), ktorý napomáha udržiavať správnu koncentráciu moču. Dôsledkom toho obličky vylučujú z tela vodu namiesto toho, aby ju spätne vstrebávali. Z tela sa močením vypudí viac vody a nastane dehydratácia. Telesné orgány sa snažia túto vodu nahradiť pohlcovaním vody. Mozog sa zmršťuje, čo spôsobuje bolesti hlavy.

Nadmerným močením sa tiež z tela dostávajú potrebné soli a draslík. To môže spôsobovať pocity vyčerpania a nutkanie na zvracanie.

Hlavným zdrojom energie uloženej v tele je glykogén. Alkohol odbúrava glykogén v pečeni a vylučuje ho z tela vo forme moču. Kvôli nedostatku glykogénu sa človek môže cítiť unavený a slabý.

Pri odbúravaní alkoholu v pečeni sa tiež produkuje toxický acetaldehyd. Jeho hladinu zase musí znižovať tripeptid glutatión. Pokiaľ je v tele alkoholu príliš veľa, zásoba glutatiónu v pečeni sa spotrebuje a v tele sa začne hromadiť toxický acetaldehyd, čo spôsobuje bolesti hlavy a vyvoláva nútenie na zvracanie.

Glutamín je prirodzenou povzbudzujúcou látkou obsiahnutou v ľudskom tele. Alkohol tvorbu glutamínu blokuje. Keď prestanete piť, telo reaguje nadprodukciou glutamínu. Glutamín stimuluje mozog, a tak sťažuje zaspávanie a evokuje pocity nepokoja.