Alkohol a ženy

Ženské telo reaguje na alkohol inak ako mužský organizmus

Väčšina rizík ale aj výhod súvisiacich s konzumáciou alkoholu sa týka rovnako mužov ako aj žien. Avšak väčšina žien reaguje na konzumáciu alkoholu rýchlejšie, keďže ich telá reagujú na alkohol iným spôsobom. Tiež sa dá povedať, že nadmerná konzumácia sa spája s väčším rizikom u žien ako u mužov, pričom jedným z príkladov je zvýšené riziko osobnej bezpečnosti.

Skladba tela

Ženské telo je iné ako mužské. Nasledovné faktory môžu prispieť k rozdielom medzi mužmi a ženami v spojitosti s množstvom alkoholu, ktoré prúdi v  krvi človeka a poznáme ho pod názvom “koncentrácia alkoholu v krvi”.

  • Priemerné ženské telo obsahuje o 10% viac tukových buniek ako priemerný mužský organizmus. Tuk v tele obsahuje malé množstvo vody a alkohol sa vstrebe do vody pre tým, ako sa dostane do krvi
  • Ženské telo produkuje menšie množstvo určitých enzýmov, ktoré sú schopné štiepiť alkohol v žalúdku
  • Keďže sú ženy útlejšie, v ich organizme je menej krvi, ktorá riedi alkohol, akonáhle sa dostane do krvného obehu

Nie je možné presne predpovedať, ako bude konkrétny človek reagovať na konzumáciu alkoholu, pretože každá osoba a každá situácia je jedinečná (napr. záleží to na výške, váhe, množstve a čase príjmu jedla, genetike, liekoch, zdravotnom stave).

Avšak ako žena môžete byť vystavená väčšiemu zdravotnému riziku, ak pijete toľko koľko muž. Z tohto dôvodu vládne nariadenia odporúčajú nižšie úrovne “striedmej konzumácie alkoholu” pre ženy ako pre mužov. Ženy by sa nikdy nemali pokúšať konzumovať alkohol rovnakým tempom ako muži.

Tehotenstvo

Tehotné ženy by nemali konzumovať alkohol alebo by sa mali pred jeho konzumáciou poradiť s lekárom. Aktuálne neexistuje žiaden konsenzus ohľadne množstva alkoholu, ktoré je pre tehotnú ženu bezpečné bez toho, aby to ohrozilo plod.

Dojčenie

Ženy, ktoré dojčia, by mali byť v otázke konzumácie alkoholu opatrné. Podľa Potravinových smerníc Spojených štátov amerických (2010), ak je správanie dojčaťa v norme a dieťa má aspoň tri mesiace, jeho mamička si môže dopriať jeden alkoholický nápoj. Musí ho však vypiť minimálne štyri hodiny pred dojčením. Alternatívou je odsať si mlieko pred požitím nápoja a dieťatko nakŕmiť neskôr.

Rakovina prsníka

Rakovina prsníka sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov.

Existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik rakoviny. Medzi tieto faktory môžme zaradiť rodinnú anamnézu, index BMI, výšku, začiatok prvej menštruácie, vek pri prvom tehotenstve, dojčenie, začiatok menopauzy, fakt, či žena užívala hormonálnu substitučnú liečbu, fajčenie a konzumáciu alkoholu. Niektoré organizácie, ako napríklad Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, dospeli k záveru, že konzumácia alkoholu môže byť príčinou rakoviny prsníka, pričom toto riziko narastá úmerne s množstvom konzumovaného alkoholu.

Aj keď je alkohol oficiálne uznávaným rizikovým faktorom vzniku rakoviny prsníka, proces, vďaka ktorému jeho konzumácia prispieva k rakovine, nie je úplne známy. Vzťah medzi konzumáciou alkoholu a rakovinou prsníka je ešte stále predmetom výskumu. Nedávne štúdie naznačujú, že konzumácia alkoholu môže byť výraznejšie prepojená s konkrétnou menej známou formou rakoviny prsníka (lobulárny karcinóm) ako s najbežnejšou formou (duktálny karcinóm).

Alkohol a hormonálna substitučná liečba predstavujú rizikové faktory pre určitý typ rakoviny prsníka. Zistilo sa, že ženy, ktoré užívali hormonálnu substitučnú liečbu viac ako päť rokov a konzumujú alkohol, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka. Skutočnosť, ako sa tieto dva faktory môžu navzájom ovplyvňovať, nie je úplne známa.