Alkohol a váš fyzický vzhľad

Existuje mnoho otázok a mýtov týkajúcich sa alkoholu a krásy.

Priberá sa od alkoholu? Ničí alkohol pleť? Budú vlasy po opláchnutí pivom lesklejšie? Okrem týchto existuje ešte mnoho ďalších otázok a mýtov týkajúcich sa krásy, alkoholu a spôsobu stravovania.

Váha a výživa

Nadmerné pitie alkoholu môže samozrejme prispieť k zvýšeniu hmotnosti, ako k tomu môže prispieť aj nadmerné jedenie a pitie v podstate takmer čohokoľvek.

Výskum však nepreukázal konzistentné prepojenie medzi alkoholom a obezitou. Primárnym dôvodom obezity je nadmerná konzumácia a znížený metabolizmus. Genetika tu taktiež hrá dôležitú úlohu.

Mnoho dospelých si zodpovedne vychutnáva pivo a udrží si svoju hmotnosť.  Gram za gramom, etylalkohol sám o sebe obsahuje menej kalórií (7 kalórií) ako tuk (9 kalórií), ale viac sacharidov(4 kalórie) a bielkovín (4 kalórie). Pivo neobsahuje žiaden tuk, a vo všeobecnosti má väčšina pív relatívne nízky obsah sacharidov, voľných cukrov a sodíka.    

Keďže pivo je vyrobené zo zdraviu prospešných surovín, ako sú napr. obilné zrná ( jačmeň, pšenica a cirok), chmeľ, kvasnice a voda, stáva sa zdrojom prírodných proteínov a antioxidantov, je bohaté na B vitamíny a minerály (ako sú kremík, vápnik, draslík a magnézium) a je zdrojom rozpustných vláknin.    

Ako rastie obsah alkoholu v pive, rastie aj jeho kalorická hodnota. V priemere má nápoj o objeme 350 ml okolo 100 až 145 kalórií, v závislosti od zvoleného druhu; napr. 350 ml jedného z našich ležiakov obsahuje okolo 145 kalórií; pre porovnanie - 350 ml pohár hroznového džúsu obsahuje približne 192 kalórií, plnotučného mlieka okolo 204 kalórií a priemerná sýtená sóda okolo 150 kalórií. Voda a nesladený čaj nemá žiadne kalórie.

Existuje množstvo druhov piva s rôznym obsahom alkoholu, kalórii a sacharidov z ktorých je možné si vybrať.

Napriek tomu čo niektoré populárne knihy o stravovaní tvrdia, tradičné pivo obsahuje málo alebo žiadnu maltózu (sladový cukor) alebo iné cukry. Počas procesu varenia piva sa jačmenný slad uvarí a výsledná tekutina síce obsahuje maltózu (čo je cukor), avšak v procese fermentácie (kvasenia), kvasnice maltózu spotrebujú a premenia ju na alkohol a prírodnú CO2.  

Niektoré ženy a muži, aby znížili príjem kalórií keď pijú alkohol, vynechávajú jedlo, tento zvyk sa nazýva aj 'drinkorexia' a je nerozumný. Pri prázdnom žalúdku sa omnoho skôr môže prejaviť intoxikácia alkoholom a jeho hladina v tele rastie rýchlejšie. Každý človek má jedinečnú charakteristiku genetickej výbavy a spôsobu stravovania.  Dobrým spôsobom ako nájsť pre seba ten najlepší spôsob stravovania a pohybových aktivít tak, aby bol v súlade so životným štýlom, je poradiť sa so svojím lekárom alebo profesionálom z tejto oblasti.

Pivo a vlasy

Je to smutné, ale existuje iba veľmi málo dôkazov, ktoré podporujú tvrdenie, že oplachovanie vlasov pivom im dá väčší lesk. Napriek tomu, ženy už celé storočia prisahajú, že je tomu tak.

Alkohol a vaša pleť

Veľa faktorov vo vašom  životného štýle a prostredí  môžu vplývať na vašu pleť, vrátane podnebia v ktorom žijete, koľko spíte, vykurovanie alebo klimatizácia ktorým ste vystavení, množstva sodíka vo vašej strave, liekov ktoré užívate, prostriedkov na ošetrenie pleti a vášho denného rituálu starostlivosti o pleť.    

Aby sa zabránilo dehydratácii pleti, bez ohľadu na to, čo človek konzumuje, alebo čomu je vystavený, je potrebné piť veľa vody. Dobrým pravidlom je vypiť približne 8 pohárov vody denne – a tento príjem ešte zvýšiť, pokiaľ žijete v oblasti so suchým podnebím alebo počas horúceho leta.  

Alkohol je diuretický , čo môže dehydrovať pleť, najmä ak ho pijete vo väčšom množstve. Ak máte sklony k suchej pokožke, obmedzte svoj príjem alkoholu tým, že budete piť pivo s  nižším obsahom alkoholu, alebo vypijete viac vody.  Na druhej strane, pivo obsahuje ,množstvo vitamínov skupiny B a pivovarnícke kvasinky, ktoré majú výživné a čistiace vlastnosti. Ako so všetkým ostaným v živote, aj tu je striedmosť základom.